EEG i EKG
tel. (55) 621 6327
czynne w godz. 7.30 – 15.00
Elektroencefalografia (EEG)
Elektroencefalografia to metoda nieinwazyjnego badania impulsów elektrycznych zachodzących w mózgu. Elektrody umieszczone na głowie pacjenta badają stan fal mózgowych i po przetworzeniu podają wynik w postaci wykresu. Diagnosta z tego wykresu potrafi odczytać ewentualne nieprawidłowości w pracy mózgu, co może mieć decydujące znaczenie w prawidłowości diagnozy i leczenia.
Za pomocą EEG można wykryć takie dolegliwości jak: padaczka, stan splątania, uraz głowy, guz mózgu, zakażenia, choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia metabolicze wpływające na mózg, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości.
Do badania należy się przygotować, między innymi uprzednio myjąc głowę i powstrzymując się od picia kawy. Dokładne zalecenia otrzymuje się od lekarza kierującego.
Wbrew niektórym fałszywym opiniom z wykresu EEG nie da się „odczytać myśli” pacjenta. W tej kwestii badanie również jest bezpieczne.
Elektrokardiografia (EKG)
Jest to nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i bezbolesne badanie stanu serca. Stosuje się je przy diagnozowaniu wielu chorób.
Wszelka elektryczna aktywność mięśnia sercowego jest monitorowana za pomocą elektrod przyczepionych do ciała pacjenta i po przetworzeniu podawana w formie wykresu. Z niego to można odczytać rytm i częstość pracy serca, a także wykryć jego powiększenie lub uszkodzenie. Badanie można wykonać nawet przy łóżku chorego.
Zadania pracowni EEG i EKG:
1. Przyjmowanie zleceń i ustalanie kolejności badań.
2. Wykonywanie badań dla chorych posiadających skierowanie z poradni.
3. Wykonywanie badań dla chorych hospitalizowanych w szpitalu.
4. Prowadzenie dokumentacji pracowni zgodnie z procedurą.
Rozkład dnia pracowni EEG i EKG:
Godz. 07.30 – 15.00 przygotowanie pokoju i aparatury do badań, wykonywanie badań EEG i EKG pacjentom, opisywanie badań i wydawanie wyników, prowadzenie dokumentacji medycznej, sprzątanie pokoju badań.