Gabinet Fizykoterapii
Fizykoterapia jest działem lecznictwa wykorzystującym naturalne lub stymulowane procesy fizyczne (emisja światła, ciepła, fal dźwiękowych) w celu pozytywnego oddziaływania na stan zdrowia pacjenta. Jest to zespół bezinwazyjnych metod w większym lub mniejszym stopniu penetracyjnych lub tylko powierzchniowych. W skład tej dziedziny wchodzi:
- Leczenie ciepłem.
- Elektroterapia (i terapia ultradźwiękami).
- Magnetoterapia.
- Leczenie światłem (w tym laserem).
1. Leczenie ciepłem jest metodą stosowaną z dużym powodzeniem od bardzo dawna. Podstawowymi metodami są:
-
- okłady parafinowe lub z termożeli (substancje o dużej pojemności cieplnej, które umożliwiają długotrwałe ogrzewanie wybranych miejsc, bez ryzyka przegrzania)
- okłady borowinowe
- kąpiele borowinowe i termalne
Tymi metodami leczy sie głównie takie schorzenia, jak: przykurcze stawów, zrosty, blizny, urazy mechaniczne kości kończyn, niektóre porażenia nerwów obwodowych, zmiany zwyrodnieniowe stawów, RZS, niektóre schorzenia laryngologiczne i ginekologiczne. Bardzo pomocne okazują się również przy gojeniu ran i oparzeń oraz paradontozy.
Do tego typu metod zalicza się czasmi naświetlania lampą Sollux, stosowane przy zapaleniach stawów i tkanek miekkich, w nerwobólach i niektórych schorzeniach skóry.
Popularna ostatnio krioterapia równiez zalicza się do metod leczenia ciepłem.
2. Elektroterapia jest zespołem metod leczenia polegających na wykorzystaniu leczniczych właściwości prądu elektrycznego lub fal akustycznych (terapia ultradźwiękami).
Podstawowe metody to:
-
- galwanizacja – stymulowanie mięśni i nerwów prądem stałym
- jonoforeza – wprowadzanie przez skórę, za pomocą prądu (dysocjacja leków), określonego typu leków
- elekrtrostymulacja mięśni – stymulacja porażonych mięśni za pomocą impulsów prądu stałego
- stymulacja prądami interferencyjnymi – dwa skrzyżowane obwody prądu zmiennego mają działanie przeciwbólowe i pobudzające procesy odżywcze i przemianę materii tkanek
- prądy diadynamiczne – prądy impulsowe stosowane przy leczeniu bólu i mające działanie przekrwienne
Istnieje wiele innych metod leczenia prądem, w zależności od użytej aparatury, stosowanego napięcia czy sposobu podłączenia.
Do podstawowych zastosowań elektroterapii należy leczenie bólu, zaburzeń krążenia obwodowego, stymulacja zrostu kości, aplikacja leków, elektrogimnastyka mięśni szkieletowych i gładkich, terapia ran i owrzodzeń.
Do elektroterapii zaliczane są również zabiegi polegające na oddziaływaniu ultradźwiękami. Wywołując miejscowo działanie cieplne, mechaniczne i fizykochemiczne powodują lepsze ukrwienie komórek, pobudzenie do wzrostu nowych, poprawienie wnikania substancji leczniczych, uwalnianie produktów przemiany materii oraz tłuszczu z komórek. Jest to doskonały sposób na pozbycie się cellulitu, a także znaczną poprawę wyglądu skóry twarzy i redukcji zmarszczek. Ultradźwięki pomocne są również w leczeniu nerwobólów, artretyzmu, odmrożeń, zapalenia nerwów, chorób zwyrodnieniowych stawów, blizn i rozstępów, bólów pleców i kregosłupa.
3. Magnetoterapia wykorzystuje pole elektromagnetyczne o częstotliwości mikrofalowej w celu rozgrzania tkanek. Ważne jest to, że przenika przez wszystkie tkanki równomiernie i może być stosowane na wszystkie części ciała. Zabiegi są wykonywane poprzez ubranie, bandaże a nawt gips. Nie stwierdzono żadnych działań ubocznych.
Główne zastosowane przy:
złamaniach, zwichnięciach i skręceniach
- stłuczeniach, uszkodzeniach więzadeł i ścięgien
- chorobach zwyrodnieniowych, w tym układu kostnego
- powikłaniach miażdżycowych
- nadciśnieniu tętniczym
- gojeniu ran i owrzodzeń
- zakłóceniu snu
- stresie
- reumatyzmie
- migrenach
- regulacji przemiany tkanki tłuszczowej
- zakłóceniach potencji
4. Leczenie światłem polega na wykorzystaniu terapeutycznych właściwości promieniowania podczerwonego, widzialnego i nadfioletowego. Tutaj podział metod ściśle związany jest z używanym sprzętem:
Lampa Sollux – promieniowenie podczerwone lub niebieskie działając pod skórą lub w głębi skóry, ma działanie łagodzące ból
Kwarcówka – wykorzystuje promienie UV jako czynnik przeciwbólowy i przeciwzapalny, sprzyja gojeniu się ran i wykwitów skórnych
Lampa Bioptron – poprzez emisję tylko nieszkodliwego zakresu światła oddziałowuje redukująco na ból, problemy skórne, schorzenia reumatyczne, hemoroidy, alergie, zaburzenia snu i depresje, trudno gojące sie rany. Nie stwierdzono skutków ubocznych.
Zupełnie odrębną, stosunkowo młodą i bardzo obiecującą, dziedziną leczenia światłem jest użycie spójnego, wzmocnionego światła laserowego. Skupiona, jednobarwna wiązka światła lasera, ma jak się okazało, bardzo specyficzne działanie lecznicze i biostymulujące na organizm. Wykorzystuje się je w bardzo wielu dziedzinach medycyny, od kardiologii do kosmetyki chirurgicznej. Światło lasera jest przy niektórych terapiach wręcz niezastąpione. Poprawia krążenie, odżywianie i regenerację komórek i naczyń krwionośnych, stymuluje syntezę białek. Pomaga to w leczeniu np. trudno gojacych się ran, zmian skórnych, dyskopatii, bólów stawowych i wielu innych dolegliwościach.